Zákl. škola Klenovice na Hané
Klenovice na Hané 231
79823
e-mail: zsklenovice@pvskoly.cz

kancelář školy:
tel.,fax.: 582 384 131,
mobil: 739 414 942

školní jídelna:
tel.:582 384 734
mobil: 739 414 932


banner

Školní rok 2017/2018

 Pobyt v přírodě - 8. A – Plumlov

14. – 15. 6. se třída  8. A zúčastnila povinného turistického pobytu v přírodě v Plumlově - kempu Žralok. Cesta byla náročná, protože jsme šli z Prostějova pěšky ve velkém horku. Když jsme konečně dorazili do kempu, úspěšně jsme postavili své stany, odpočinuli si a vyrazili se ovlažit do Plumlovské přehrady. Voda byla příjemná. Vypůjčili jsme si loďky a pluli po vodě. V areálu kempu jsme mohli využít volejbalové hřiště, hráli jsme různé hry a dobře se bavili. Po rozdělání ohně jsme si opekli špekáčky a večer následovala stezka odvahy. Po celou noc jsme museli po skupinkách udržovat táborový oheň. Všichni jsme spali ve spacích pytlech a někteří i na karimatkách. Po snídani jsme vyrazili opět pěšky do Prostějova a z Prostějova autobusem domů.

Žáci hodnotili akci jako velmi povedenou a litovali, že musí jet domů.

                                                                                 Mgr. Libor Večerek, Mgr. Stanislav Štěpáník, třída 8. A


V květnu se 42 zájemců z 3. - 5. ročníku účastnilo školy v přírodě na Horní Bečvě

První den jsme se vydali na výlet do Rožnova pod. Radhoštěm.  Navštívili jsme skanzen, zařádili si na ranči Bučiska a na závěr jsme hledali poklad. Následovalo ubytování v chatě Unigeo, večeře a procházka kolem přehrady. To už jsme byli rozděleni do tří skupin a zdolávali pomyslnou cestu za Radegastem. Následující dny jsme si užívali hlavně přírodu. Plnili jsme nejrůznější úkoly a hráli spoustu her. Nechybělo  stavění domečků pro skřítky, táborák s opékáním buřtů, šišková olympiáda diskotéka ani noční stezka odvahy pro odvážné. Počasí nám přálo a paní kuchařky rovněž. Každý si mohl do sytosti přidat.  Pět dnů uteklo jako voda a my jsme se balili domů. Ještě před odjezdem jsme rozdali drobné odměny. K našemu pomyslnému Radegastovi dorazilo jen jedno družstvo, další dvě však byly těsně za ním, proto se odměny dostaly na všechny. Při odjezdu 36 žáků ohodnotilo školu v přírodě velkou jedničkou a už se těší na tu příští.

Kolektiv pedagogických pracovníků školy v přírodě.


Veselý den se zábavným žonglérem

Jak originálně oslavit Mezinárodní den dětí? Co takhle pozvat oblíbeného a šikovného žongléra? Řekli si na Základní škole v Klenovicích na Hané – a nápad to byl výborný! Žáci od první až po devátou třídu si představení žongléra Jirky opravdu užili a do programu plného žonglérských kousků se aktivně zapojili.

Malý cirkus pod širým nebem se konal ve středu 30. května, a  protože bylo moc hezky, jako improvizované šapitó posloužil parket a trávník u školní budovy. Žáci se střídali po skupinkách, a pro jednotlivé věkové kategorie měl žonglér Jirka připraven program takřka na míru. Zvědavým klukům a holkám nejprve názorně předvedl například žonglování s míčky, šátky nebo kužely a prozradil i pár triků. Potom už na žáky čekala volná zábava, kdy si mohli vyzkoušet všechno možné, co lze  zhlédnout v opravdovém cirkuse.

 Některé děti se pokoušely žonglovat, jiné zkoušely třeba chůzi po laně, samozřejmě za pomoci ochotného pana žongléra. Ti odvážnější žáci podnikli i pokusy o jízdu na kolech bez řídítek a čekaly je i další zajímavé atrakce. Ukázalo se, že spousta žáků má talent a že by se mohli mnohým žonglérským kouskům opravdu naučit. Chce to jen trénink a chuť něco dokázat! Mezinárodní den dětí na ZŠ v Klenovicích na Hané se skutečně vydařil a moc se líbil žákům i celému učitelskému sboru.

Kolektiv ZŠ Klenovice na Hané


Okresní finále v halové kopané

Dne 31. 5. 2018 se naše škola zúčastnila okresního finále v halové kopané konané ve sport. centru v Prostějově.
Do finále žáci z 8. a 9. ročníku postoupili z okresního kola kde obsadili 2. místo. Ve finále, je ale provázela smůla a se shodným počtem bodů se třetím (rozhodovaly vzájemné zápasy) skončili na nepopulárním  4. místě.

Ale i tak žákům gratulujeme za výkon!

Mgr. Libor Večerek

Pohár starostů 2018

30. 5. 2018 se naše škola letos poprvé zúčastnila sportovní akce Pohár starostů. Byl to už 18 ročník.

Na hřišti TJ Sokol Olšany u Prostějova se již tradičně sešli závodníci z Bedihoště, Bystročic, Vrbátek, Hněvotína, Hrubčic, Kralic, Olšan, Smržic a nově také z Klenovic. Děti soutěžily v atletických disciplínách - skok z místa, sprint, hod míčkem, vytrvalostní běh a překážková dráha. Počasí závodníkům přálo, umožnilo jim bojovat ze všech sil a odměnou našim dětem bylo 5. místo (žáci z první třídy), 5. místo (žáci z 2. a 3. třídy), 6. místo (žáci ze 4. a 5. třídy), krásné 4. místo (žáci z 6. a 7. třídy) a skvělé 1. místo v kategorii žáků z 8. a 9. tříd.

Tuto sportovní soutěž hodnotíme velice kladně a zůčastněným žákům gratulujeme!

                                                                                                                                     Mgr. Libor Večerek

Odznak všestranosti

20. 4. v Prostějově se vybraní žáci z 4. A - 9. A zůčastnili odznaku všestranosti.  Patronem soutěže byla olympíjská medajlistka Šárka Kašpárková. Do soutěže bylo přihlášeno přes 180 žáků z okresu Prostějov. 

Všichni žáci soutěžili v pětiboji – trojskok z místa, hod medicinbalem, počet skoků přes švihadlo po dobu dvou minut, počet kliků po dobu dvou minut a běh na 1000m.

V kategorii jednotlivec získala 3. místo Kateřiná Fojtová z 9. A a v kategorii družstvo jsme získali v nabité konkurenci 8. místo.

Všem oceněným gratulujeme!

                                                                                                                                             Mgr. Libor Večerek

POLONÉZA

Jako každý rok, i letos proběhl ples KPŠ na Základní škole v Klenovicích na Hané, který se konal v sobotu 24. března 2018 v sále školy. Tradičně jej úderem osmé hodiny zahajovali žáci 9. a 8. třídy vznešenou polonézou. V hojném počtu deseti párů tři měsíce poctivě nacvičovali choreografii na známou a ladnou píseň „Kiss from the rose“ od zpěváka Seala. I když byl nácvik pro mnohé náročný, vyžadoval pravidelné schůzky, soustředěnost, snahu a pozitivní přístup, zvládli jej všichni tanečníci a tanečnice výborně. Překonali jsme společně počáteční rozpaky, naučili jsme se správný taneční postoj i základní kroky valčíku a jiných tanečních figur, užili si při tom spoustu zábavy a vtipných momentů. Troufám si tvrdit, že se pro některé stal společenský tanec zábavou a příjemně strávenými hodinami svého volného času. Žáci na plese odtančili poměrně dlouhou sestavu, za kterou sklidili od rodičů, přátel školy a diváků zasloužený potlesk a já, jako jejich vedoucí polonézy a třídní učitelka, jsem na ně náležitě pyšná. Kromě růžičky na závěr tance získávají ode mě ohromnou pochvalu za odvahu, důsledný nácvik a hezkou prezentaci svého několikaměsíčního snažení.

                                                                                                                                    Mgr. Kateřina Kiralová

Netradiční disciplíny v atletice - Kid´s.


V úterý 20. 3. se již tradičně žáci 4. - 5. ročníku (mladší žáci - žákyně) a 6. - 7. ročníku (starší žáci - žákyně) zúčastnili soutěže ,, netradiční disciplíny v atletice''. Akce se konala v hale Sport centrum DDM Prostějov. Soutěže se zůčastnilo 9 škol z celého Prostějova a okolí. Mladší žákyně skončily na skvělém 3. místě. Starší hoši na ještě lepším 2 . místě. Dále maldší hoši byli pátí a starší dívky skončily na neoblíbeném čtvrtém místě. Ale i tak v nabité konkurenci se jedná o skvělý úspěch.

Všem moc gratulujeme!                                                                                          

                                                                                                                                      Mgr. Libor Večerek

Jednodenní lyžování: Stuhleck - Rakousko

V pátek 2. 3. se přihlášení žáci pod vedením Mgr. Libora Večerka, zúčastnili jednodenního lyžařského zájezdu ve skiareálu  Stuhleck – Rakousko. Zájezd organizovala CK Brabcová. Všichni žáci si vyzkoušeli jezdit na alpských svazích a vedlo se jim opravdu skvěle, i když počasí bylo ze začátku pochmurné. Nakonec vysvitlo i sluníčko a lyžování bylo parádní.  

                                                                                                                                        Mgr. Libor Večerek

Lyžařský kurz

Lyžařská sezóna už pomalu končí, ale naše škola má za sebou další povedený lyžařský kurz. Konal se 18. 2. – 23. 2. 2018 v oblíbeném skiareálu Kouty nad Desnou.  Pobytu se úspěšné zúčastnili přihlášení žáci z druhého stupně v počtu 32. Pod taktovkou hlavního vedoucího kurzu Mgr. Libora Večerka se naučili pohybovat a chovat bezpečně a odpovědně nejen na lyžích, ale také na horách. Někteří žáci viděli takové středisko vůbec poprvé, takže měli oprávněné obavy, zda vše zvládnou.

Začátečníkům se věnovala instruktorka Klára Benýšková, která naučila žáky základům sjíždění, zatáčení a zastavení. Středně pokročilé lyžaře měl na starosti Mgr. Stanislav Štěpáník, který byl zároveň zdravotník.  Pokročilé družstvo vedl Mgr. Libor Večerek. V jeho družstvu se žáci zaměřovali na pokročilou techniku sjezdového lyžování - carving. Někteří žáci tuto techniku po 5 dnech zvládli skvěle a udělali obrovský pokrok. Však největší pokrok zaznamenali začátečníci, kteří na konec kurzu sjeli i závod v obřím slalomu.

Na každý večer měl Mgr. Libor Večerek připrané prezentace na téma historie lyžování, bezpečnost na sjezdových tratích, lyžařská výstroj a výzbroj. Z těchto témat žáci psali také malý opakovací test. Večerní program si žáci dále řídili sami podle družstev. Hráli různé společenské hry i bowling.

Vyjela s náni také Mgr. Petra Pařízková. Počasí nám velmi přálo, podmínky k lyžování byly přímo ideální. Žáci i učitelé si kurz skvěle užili a ve zdraví se vrátili domů. Poděkování si zaslouží jak aktivní žáci, tak šikovní učitelé.

                                                                                                                                                      Mgr. Libor Večerek

Svět očima biochemika

Začátkem prosince proběhly na ZŠ Klenovice na Hané motivační hodiny na přírodovědné předměty. Zájem žáků o přírodní vědy je všeobecně nedostačující, a tak paní učitelky Vránová a Kovářová zajistily tyto hodiny, především složené z pokusů a dějů, které probíhají v živých organismech.

Ukázkové hodiny pro 6. až 9. třídu nám předvedl budoucí vědec - biochemik, Miroslav Peřina, nyní student třetího ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Mirek je bývalým žákem paní učitelky Vránové, která v něm - “jak říká sám Mirek“ - probudila jiskřičku touhy poznání a porozumění  biologicko –chemickým  dějům v živých organismech.

Všichni žáci se zájmem sledovali jeho teoretické vysvětlování a nejvíce je zajímaly pokusy, kterými teorie potvrzoval.

Cílem bylo zapálit jiskřičku zájmu o přírodovědné předměty u žáků II. stupně naší školy, a změnit jí v plamínek u současných žáků 8. a 9. tříd, kteří se o dějích opakovaně učí v přírodopise, fyzice, a především v chemii.

Jak se nám hodiny vydařily a jak se žákům líbily, napsala žákyně 9. ročníku  Klára  ve zprávě, kterou dokládám fotografiemi.

Vladimíra Vránová


Hodnocení žákyně Kláry Holubníčkové, XI.A:

V rámci výuky chemie nám předváděl zajímavé pokusy. Celá jeho prezentace nás zaujala. Nejzajímavější byl balónek naplněný vodíkem, který po zapálení hlasitě explodoval. Zajímavý byl třeba i papír, který shořel bezezbytku. Za naši devátou třídu můžu říct, že to bylo velmi zajímavé zpestření chemie, a zaujalo nás to natolik, že jsme požádali o další hodinu.  Za tohle všechno děkujeme paní učitelce Vránové a ochotnému studentovi, kteří nám umožnili podívat se na chemii v praxi.                                                                           


Úspěch v pěvecké soutěži „O hanáckyho kohóta“

V úterý 12. prosince 2017 se v Prostějově konalo oblastní kolo významné pěvecké soutěže
dětí základních škol v sólovém zpěvu lidových písní, O hanáckyho kohóta, kde školu reprezentovala naše výborná zpěvačka Anička Flášarová z deváté třídy a která získala svým pěveckým výkonem s písněmi „Daleká, šeroká“ a „Mozekanti, co děláte?“ postup do krajského kola. Ačkoliv byl konkurence, jako každý rok, veliká, dokázala se přes skvělé výkony mnoha zdatných zpěváků a zpěvaček suverénně probojovat dále. Za její snahu a krásnou reprezentaci školy si zaslouží obrovskou pochvalu. Již teď se těšíme na její vystoupení v dubnu v krajském kole. Držte nám pěsti. J

Mgr. Kateřina Kiralová

 Starostuv hanácké vdolek

30. listopadu 2017 se dvacet žáků prvního stupně zúčastnilo sportovní soutěže „Starostuv hanácké vdolek“. Toto klání se již řadu let koná v sokolovně Dubanech a je do něj zapojeno osm základních škol: Hněvotín, Bedihošť, Olšany u Prostějova, Vrbátky, Kralice na Hané, Hrubčice, Smržice a Bystročice.  Pro nás to byl první ročník a nutno dodat, že jsme si vedli skvěle! V konkurenci osmi zkušených týmů jsme obsadili krásné páté místo a všem dokázali, že jsme pro ně rovnocennými soupeři. Mladí sportovci závodili v osmi disciplínách, jejichž součástí byl běh, obratnost, zručnost, schopnost týmové spolupráce i rychlého úsudku.

Všichni bojovali statečně a sportovního ducha v sobě nezapřeli. Odměnou za jejich snažení byl kromě diplomu i velikánský vdolek, který si odvezli do školy. Na posilněnou dostali od organizující školy bohaté občerstvení. Volné chvilky využili žáci všech škol ke vzájemnému poznávání, neboť se v květnu příštího roku všichni potkají na atletické soutěži O pohár starostů v Olšanech u Prostějova. Do té doby je však potřeba zapracovat na fyzičce, abychom příště stáli „na bedně“, neboť my na to máme! Všem žákům i jejich trenérkám a trenérům z řad našich vyučujících srdečně děkuji.

Zapsala Eva Pluskalová


Funny Bunny 2017

Dne 28. 11. 2017 se v Bedihošti konala tradiční soutěž v anglickém jazyce Funny Bunny. Jako každý rok se jí zúčastnily školy z okolních vesnic i z Prostějova. Soutěžilo se ve dvojicích a ve dvou kategoriích – žáci čtvrtých a pátých tříd. Letos naši školu reprezentovaly dva dívčí a dva chlapecké týmy. Tématem celé soutěže bylo: People and the body (Lidé a tělo). Soutěžilo se ve všech čtyřech anglických „skills“speaking, reading, listening and writing. Soutěžící tedy museli prokázat komplexní znalost čtení, psaní, poslechu a také zazářit v konverzaci. V kategorii čtvrtých tříd soutěžily Zoe Mazourková a Adélka Sovová, které se umístily na krásném 5. místě. Terezka Kromková s Diankou Volkovou obsadily 12. místo. Za páťáky soutěžili Dominik Navrátil s Jonášem Petrovským, kterým o pár bodů uteklo třetí místo, skončili tedy čtvrtí. Vašek Horák s Tobiášem Vrbou se umístili na 6. místě. Všem soutěžícím gratulujeme a těšíme se na jejich další úspěchy.

Mgr. Petra Pařízková

Soutěž Naší přírodou

V úterý dne 21. 11. 2017 jsme se vypravili na soutěž Naší přírodou, kterou pořádalo Středisko volného času Atlas a BIOS v Přerově. Této soutěže se v různém složení účastníme každoročně. V letošním školním roce jsme vytvořili 2 družstva soutěžících. V kategorii mladších nás reprezentoval Ondřej Vrba (7.A), Ondřej Crhan (6.A), Pavel Štětař (7.A), Luboš Loska (7.A), v kategorii starších pak Kamila Ježková (9.A), Marcela Arnoštová (8.A), Štěpán Sedlák (9.A) a Tomáš Svozil (9.A).

Žáci obou družstev soutěžili v přírodovědných znalostech z oblasti společenstva lesa, vody, louky a pastvin a společenstva v okolí lidských sídel. Žáci naší školy se utkali ve vědomostním souboji s žáky škol ZŠ U Tenisu Přerov, ZŠ Hranická Lipník nad Bečvou a ZŠ Struhlovsko Hranice na Moravě. Během celého dopoledne proběhlo 8 soutěžních kol. Naši žáci bojovali jako lvi a z Přerova si odváželi dvě 1. místa (Ondra Vrba a Ondra Crhan), jedno 2. místo, čtyři 3. místa a jedno 4. místo. Oba Ondřejové postupují z prvních míst do finálového kola na konci března a odměnou jim bude zážitková exkurze s poznáváním přírody na jižní Moravu.

Žáci odjížděli domů velmi spokojení, nejen díky velkému úspěchu, ale i díky zajímavému programu. Kluci i holky navštívili terária s hady a pavouky, akvária s mnoha druhy ryb a želv a koutek chovatelů s hlodavci. Zpět do Klenovic se s námi vrátila i samička potkana, kterou si jedna žákyně oblíbila.

Všem žákům moc děkuji za reprezentaci školy a klukům přeji hodně úspěchu ve finálovém klání.

Mgr. Martina Kovářová

Strašidelná škola

Už několik let se na přelomu října a listopadu v Základní škole Klenovice na Hané dějí prapodivné věci.

Tentokrát se to stalo v pátek 3. 11. v 17,00 hod.  Po žácích, školníkovi, účetní, ale i po učitelkách, učitelích a dokonce i po paní ředitelce jako by se slehla zem. Místo nich se ve světlech více než stovky svíček objevovali duchové, zombíci, čarodějnice, kostlivci a další prapodivné bytosti.

Hned u vchodu si mohl každý obstarat hrací kartu. Na 8 stanovištích se pak plnily úkoly, jako například hod netopýrem, chytání myšky, přitahování pavouků nebo proplétání pavučinou a další.

Splněný úkol byl odměněn  sladkostí a pečlivě zaznamenán do hrací karty. Ti nejodvážnější pak prošli bludištěm ve školním sklepení.

Komu vyhládlo, zastavil se v baru „U KOSTLIVCE“. Nabídka byla pestrá: prstíčky nenechavých žáčků, sušení netopýři, kosti různých velikostí i barev, voda ze smrduté studánky a mnoho dalších slaných i sladkých pokrmů. To vše zdarma.

Nechyběl ani tanec malých čarodějů a čarodějnic. Vyplněnou kartu  si její majitel mohl vyměnit u staré čarodějnice  za oko stoletého draka a očko dráčete.

Je ovšem velikou záhadou, kam se všichni poděli. V pondělí  totiž už zase ve škole usedli žáci, nechyběli pedagogové, ani paní ředitelka. Jen pan školník se zlobí, že po stěnách běhají  papíroví pavouci a krysy.

 

DÝNĚ ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY V KLENOVICÍCH NA HANÉ

Konec října jsme tradičně na naší škole věnovali dýním. Pořádali jsme 25. ročník soutěže

 „O nejstrašidelnější, nejveselejší a nejoriginálnější dýni“.

 V tomto roce se sešel rekordní počet dýní nejrůznějších barev, velikostí a tvarů. Bylo jich téměř 80. Jeden by si myslel, že není možné vyrobit něco, co už tu nebylo. Omyl! I tentokrát se sešly opravdu originální dýně. Máme dýňový kočičí pelíšek i s koťaty, kolébku i s miminkem, kočár, býka, vězení, pavouka, skřítka a další. Kdo neviděl, možná neuvěří, kolika různými způsoby se dýně může usmívat, či šklebit. Strašidelné dýně svoji hrůzu ukazují hlavně za tmy, když se rozsvítí, vyniknou hroziví bubáci, čarodějnice, ale i pila v dýňové hlavě. Stejně jako v minulých letech téměř 14 dnů můžou kolemjdoucí tuto krásu obdivovat před hlavním vchodem školy. Všichni majitelé dýní byli odměněni pochvalou a sladkostí. Nejlepší autoři pak obdrželi diplom a drobnou věcnou cenu. Poděkování patří všem rodinným příslušníkům, kteří pomohli výrobou, nápadem nebo dopravou dýní do školy.

Kolektiv ZŠ Klenovice na Hané                                                                                                       


VOLBA POVOLÁNÍ, 18. 10. 2017, PROSTĚJOV

Středa 18. října byla pro žáky devátého ročníku ve znamení workshopu a besedy k volbě jejich budoucího povolání. V osm hodiny jsme se společně vydali autobusem do Prostějova, kde nás čekal celodenní program. Začali jsme workshopem ve Střední odborné škole, kde nás přívětivě přivítala zástupkyně školy a umožnila nám prohlédnout si odborné prostory školy, nahlédli jsme tedy do školní cvičné kuchyně a školního cvičného kosmetického salonu. Zároveň si žáci mohli u jednotlivých stanovišť v připravené třídě vytvořit jednoduché výrobky a vyzkoušet si, jak jsou v daných oborech šikovní. Studenti střední odborné školy ochotně pomáhali ve výrobě, zodpovídali naše dotazy a vysvětlovali náplň svého studia včetně popisu jejich praxe. U cukrářů si žáci ozdobili a snědli perníčky, kuchaři nabízeli pomazánky a mandlové mléko, číšníci předváděli sváteční skládání ubrousků a nabízeli punč, u kosmetiček si děvčata nechala nalakovat nehty a u prodavaček jsme se učili vytvářet různé ozdoby a způsoby balení dárků. Nejobsazovanějším stánkem však byla výroba kožedělného zboží, kde si žáci s dopomocí vytvořili různé ozdobné přívěsky.

Po tomto nabitém programu se naše třída vydala na Úřad práce v Prostějově, kde s námi byla zahájena beseda o volbě povolání, získali jsme mnoho informací o středních školách, studijních oborech, možnostech uplatnění na trhu práce a o důležitých webových stránkách.


Bezpečně v dopravě

V pátek 13. října 2017 se žáci prvního stupně školy zúčastnili interaktivního, hravého a zároveň poučného projektu nazvaného „Bezpečně v dopravě“.

První část projektového dopoledne se odehrávala v jednotlivých třídách, kde si žáci procvičovali teoretické znalosti z různých oblastí dopravní výchovy. Pak je čekalo praktické procvičování získaných dovedností. Za slunečného počasí se žáci 1.– 3. třídy přesunuli ven, kde pro ně byly připraveny koloběžky a 3 dovednostní disciplíny – závod na čas, jízda zručnosti a jízda na jeden odraz. Na žáky 4.-5. ročníku čekaly interaktivní křižovatky, simulace dopravní nehody nebo simulátor jízdy v osobním autě. Zbývající čas dopoledne byl věnovaný výtvarné soutěži „Děti, pozor, červená“.

 Evropský den jazyků  2017

V pátek 6. 10. 2017 se žáci 3. až 9. ročníku zúčastnili projektového dne zaměřeného na cizí jazyky evropského kontinentu. Během první až čtvrté vyučovací hodiny na ně čekal pestrý program, který v jednotlivých třídách zajišťovali třídní učitelé ve spolupráci s ostatními pedagogy.

Součástí projektového dne bylo seznámení se s cizím jazykem, promítání filmu v původním znění, poslech hudby, práce s říkankami a básničkami v daném jazyce.

Poté se žáci rozdělili na menší skupinky a společnými silami vypracovávali různé tematické okruhy - reálie, osobnosti, památky, sport, jídlo. V každé třídě tak vznikl velký plakát s textem, obrázky a různými materiály, který je vystaven v prostorách školy, na stěnách a nástěnkách.

Učitelé nebo maminky žáků pro zpestření projektového dne připravili také jídla typická pro danou zemi. Ve 4.A děti pekly masové pirožky, 6.A si pochutnávala na španělských olivách a 7.A na italské pizze.

 Projekt se povedl

Kolektiv zaměstnanců školy

Adaptační kurz 6. A

Ve dnech 6.-8. září 2017 se uskutečnil adaptační kurz 6. A pořádaný naší školou. Ve středu ráno měli žáci této třídy společně se svým novým třídním učitelem Mgr. Tomášem Pírkem, doprovázejícím pedagogem Mgr. Liborem Večerkem a paní asistentkou Romanou Bukovčanovou sraz před školou. Autobusem jsme jeli z Klenovic na Hané do Kojetína, tam jsme nastoupili do vlaku, který nás odvezl do Přerova a poté jsme pokračovali opět autobusem rovnou do Čekyně, kde probíhal celý adaptační kurz.

Jakmile jsme dorazili na místo, ihned jsme se ubytovali do chatek a vybalili se. Po krátkém seznámení se s areálem jsme si nastavili důležitá pravidla, bez nichž by adaptační kurz nemohl fungovat. Poté na nás již čekal výborný oběd, který nám dodal sílu na odpoledne plné bohatého programu. Hned po skončení odpoledního klidu jsme si v přírodě zahráli několik her zaměřených především na vzájemné poznávání se, sbližování a budování přátelských vztahů mezi sebou. Nechyběly také týmové sporty – ringo a fotbal, které však brzy překazil silný déšť. Nenechali jsme si tím pokazit naši výbornou náladu a přesunuli se do táborové klubovny, tam žáci vyráběli originální plakáty s logem a názvem své chatky.

Následující den nám služba udělala v 7:00 budíček. Po chladné noci jsme si tělo zahřáli rozcvičkou, kterou vedl pan učitel tělesné výchovy. Po ranní hygieně a snídani jsme vyrazili na delší túru po okolí, absolvovali jsme tak místní naučnou vlastivědnou stezku. Jelikož nám počasí přálo, ušli jsme zhruba 18 km. Po vydatném obědě, na něhož jsme se velmi těšili, proběhly sportovní turnaje ve fotbale a ringu, kterých se všichni žáci zúčastnili se vší vervou. Podvečer jsme opět strávili v klubovně, kde probíhala řada aktivit zaměřených na stmelování nového třídního kolektivu. Během večera se žáci ještě více poznávali, rozvíjeli své komunikační dovednosti, spolupracovali a hlavně se bavili. Po setmění samozřejmě nechyběla ani stezka odvahy, kterou všichni zvládli na jedničku. J

 Pátek se již nesl ve znamení odjezdu. Po klasických ranních rituálech (rozcvička, hygiena, snídaně) jsme provedli generální úklid chatek a po obědě jsme již vyrazili zpět domů.

 Adaptační kurz se nám vydařil a splnil všechna svá očekávání.

 Mgr. Tomáš Pírek (třídní učitel)

 Mgr. Libor Večerek

 Romana Bukovčanová


Burza práce a vzdělání 2017

Ve středu 20. září podnikli žáci osmého a devátého ročníku návštěvu burzy práce a vzdělání v Prostějově. V prostorách Společenského domu měli možnost seznámit se s významnými zaměstnavateli našeho regionu a získat informace o školách, které s nimi spolupracují. Zároveň se mohli dozvědět, které školy jsou zaměřené na konkrétní řemeslo nebo další studium. Žáci procházeli jednotlivá stanoviště, kde se dozvídali o náplních práce různých profesí, jejich uplatnění, obdrželi spoustu materiálů, informativních letáčků a jednoduchých firemních výrobků, nabízely se ochutnávky produktů či ukázky výroby. Návštěvníci si také mohli před budovou prohlédnout kamion či techniku Armády ČR a Vojenské policie. Chlapce nejvíce zaujala vojenská technika a strojírenský průmysl, dívky naopak potravinářství, zdravotnictví, oděvnictví, vizáž a kosmetika.

 Zapsala Kateřina Kiralová


Hurá do školy aneb Netradiční zahájení školního roku v Klenovicích na Hané 

Slunce, letní hry a žádné starosti – to jsou zkrátka prázdniny, které i žákům klenovské základní školy utekly jako voda. V pondělí 4. září se žáci opět vrátili do školních lavic a dokonale připravená školní třída čekala i na letošní prvňáky.

Školáci a jejich rodiče se během slavnostního zahájení školního roku 2017/2018 mohli přesvědčit, že nástup do školy nemusí nutně provázet nuda a stres. Počasí se naštěstí vydařilo, a proto mohlo vítání žáků proběhnout pod širým nebem, na velkém prostranství před školní budovou. A jaký byl program slavnostního zahájení?

Nejprve se žáci řadili před školou – každá ze tříd měla svoje předem určené stanoviště označené vlaječkou. K základní škole postupně přicházeli školáci z Klenovic na Hané a také jejich spolužáci z okolních obcí, Pivína, Čelčic, Skalky, Tvorovic, Ivaně a Obědkovic. Jakmile byli žáci na svých místech, vzala si slovo nová paní ředitelka Eva Pluskalová, která byla do funkce jmenována letos v srpnu. Přivítala všechny přítomné a poděkovala zaměstnancům školy za vlídné přijetí do kolektivu. Žáky, pedagogy a další zaměstnance základní školy přišel po prázdninách pozdravit také starosta obce Klenovice na Hané Stanislav Cetkovský a úspěšný školní rok žákům popřála i paní Petra Jurová, zástupkyně Klubu přátel školy. 

Opravdovým překvapením pro všechny přítomné bylo premiérové vystoupení originálního orchestru složeného z učitelského sboru. Nezazněla však ani kytara, housle či piáno. Vskutku ojedinělou hudební produkci doprovodily netradiční nástroje, bobotubes, které by jen málokdo očekával. Vystoupení kantorů slavilo úspěch a žáci i rodiče je odměnili potleskem.  

Pak přišlo na řadu představení všech zaměstnanců ZŠ Klenovice na Hané a všichni žáci se také od zástupkyně ředitelky školy Heleny Kaprálové dozvěděli, kdo z kantorů bude jejich třídním. Nejvíce napjatí a plní očekávání byli samozřejmě prvňáci, které 4. září čekala školní premiéra. V letošním školním roce jich do Základní školy v Klenovicích na Hané nastoupilo dvacet tři. Každý z prváčků byl před slavnostním pasováním velkou pasovací tužkou svým starším spolužákům krátce představen a jako dárek si domů odnesl zelené tričko s logem školy.

Po slavnostním zahájení nového školního roku se žáci od svých třídních učitelů dozvěděli všechny důležité informace a pak hurá domů užít si ještě trochu volna, protože oblíbené letní radovánky na dalších deset měsíců vystřídají školní povinnosti.          

 Kolektiv ZŠ Klenovice na Hané