Zákl. škola Klenovice na Hané
Klenovice na Hané 231
79823
e-mail: zsklenovice@pvskoly.cz

kancelář školy:
tel.,fax.: 582 384 131,
mobil: 739 414 942

školní jídelna:
tel.:582 384 734
mobil: 739 414 932


banner

Události roku 2018/2019

 • O pohár starostů – ZŠ Klenovice na Hané

       V pátek dne 19. 10. 2018 proběhl v ZŠ Klenovice na Hané další z řady turnajů O pohár starostů. Nově vytvořený turnaj navázal tak na tradiční řadu soutěží, které se konají v regionu (Vrbátky, Bedihošť, Olšany u Prostějova). Jako sport, ve kterém se soutěžilo, byla zvolená přehazovaná, a to ve dvou dívčích kategoriích (6. – 7. třída, 8. – 9. třída). Na 1. ročník turnaje v přehazované O pohár starostů přijely školy z Hněvotína, Olšan u Prostějova a Vrbátek.  

       Přehazovaná je specifická náročností na pravidla, jelikož jsou zde jistá omezení týkající se toho, kdo může, z jaké pozice přehodit síť, či omezení počtu nahrávek. Nutno podotknout, že všechny družstva se ale vyrovnala s tímto nelehkým úkolem, a turnaj sehrála dle oficiální pravidel přehazované. Zápasy se odehrávaly na dvou hřištích, a to v tělocvičně školy a v areálu TJ Sokol Klenovice na Hané. V kategoriích mladších dívek vyhrály domácí Klenovice na Hané, naopak v kategorii starších pak napínavém finále pro sebe vybojoval tým dívek z Olšan u Prostějova. Každý tým obdržel pohár a diplom. V průběhu turnaje pak pro učitele a žáky bylo nachystáno občerstvení v podobě řízku a tatranky.

       Závěrem děkujeme všem účastníkům turnaje, organizátorům, panu starostovi Klenovic za přivítání, vedení školy za podporu v organizaci, panu řediteli Vrbátek za koordinaci dopravy a celkovou finanční záštitu nad turnajem. Doufáme, že takto započatá sportovní tradice v rámci soutěže O pohár starostů bude pokračovat i v dalším roce.

   

  Mgr. Stanislav Štěpaník, Mgr. Lukáš Zatloukal,  učitelé ZŠ Klenovice na Hané

                                                                           


   

 • Dopravní výchova

       Ve čtvrtek 18. 10. 2018 se žáci třídy 4. A zúčastnili v rámci dopravní výchovy výuky na dopravním hřišti v Prostějově. Pracovníci dětského dopravního centra měli pro žáky vyhrazených 120 minut čistého času, rozdělených do dvou částí.

       V první části je čekala přednáška v prostorné učebně před interaktivní tabulí. Příjemná instruktorka žáky seznámila se základními dopravními značkami, vysvětlila správné vybavení jízdního kola a jeho důležitost. Na schematických křižovatkách měli žáci možnost ukázat, jak se orientují v jízdním provozu tím, že určovali pořadí, v jakém jednotlivé dopravní prostředky projedou křižovatkou. Některým dětem se dařilo více, jiným méně, ale případnou chybu si žáci mohli dovolit. Vše bylo zatím jenom ,, jako‘‘.

       Teprve praktická jízda prověřila znalosti dětí z dopravní výchovy, jejich pozornost, schopnost rychlé reakce a rozhodování. Na tu se děti těšily nejvíce. Ještě před tím, než převzaly a zkontrolovaly kola, musely si správně nasadit a utáhnout bezpečnostní přilbu. Poté mohly vyjet do ,,dopravního provozu‘‘. Jezdily ukázněně, řídily se dopravním značením svislým i vodorovným, správně reagovaly na světelné signály semaforů. Přesto ale ne stoprocentně a ve skutečném provozu by neobstály. Zpočátku děti nestíhaly sledovat úplně všechno – jiné dopravní prostředky, značky vodorovné a svislé, semafory, chodce a také různé typy křižovatek.

       Pracovníci dopravního centra děti chválily, že byly i přes některé chyby šikovné. V běžném dopravní provozu pochvala ale nestačí, dopravní pravidla je potřeba znát stoprocentně. Proto se žáci již teď těší na další lekci dopravní výuky, ke které byli pozváni a ve které jistě dotrénují a odstraní případné nedostatky.

   

  Mgr. Margita Holusková, tř. učitelka 4. třídy  

                                                                                                            

 • Evropský den jazyků na ZŠ v Klenovicích na Hané

Rada Evropy v roce 2001 vyhlásila Evropský den jazyků, jehož oslava se již tradičně koná napříč celou Evropou, na podporu jazykové rozmanitosti.

I na naší ZŠ jsme si připomněli tento významný den a během čtyřhodinového projektového vyučování jsme si ukázali, že jazyky nejsou jen šprtání slovíček a biflování gramatiky, ale také cestování, kultura, sport a dobré jídlo.

Do projektu se zapojili žáci prvního i druhého stupně a dokonce i školní jídelna, ve které nám po celý týden servírovali chutná jídla z evropské kuchyně. Aby se nám lépe stolovalo, žáci  třetího ročníku nám v rámci výtvarné výchovy vyrobili vlaječky, a tak jsme mohli podle ozdobené jídelny snadno poznat i bez jídelníčku, ze které země si dáme dnes k obědu tradiční jídlo.

Další část projektu probíhala v tělocvičně, kde si žáci zazápolili ve vybraných sportech typických pro jednotlivé anglicky mluví země, a to pod hlavičkou zdařile vytvořených obřích vlajek, které namalovali žáci 7.A také během hodiny výtvarné výchovy.

V horních patrech naší školy jsme si evropské jazyky a kultury připomínali jinak. A šli jsme na to přes pohádky. Velmi pěkná atmosféra vládla v čítárně, kde se usadily čtyři šikovné deváťačky a malým dětem z prvního stupně celé dopoledne předčítaly výběr z národních evropských pohádek. Děti tak poznaly například ruské, severské, rumunské nebo francouzské tradiční pohádky. Povídali si o nich a malovaly k nim krásné obrázky. Ty nejhezčí pak byly odměněny propagačními předměty s motivem EDJ. A tak malí čtenáři mohou teď kreslit třeba tužkou s pozdravem v norštině nebo si dát na ruku reflexní pásku s ahoj v azbuce, až vyrazí na výlet.

A na výlet jsme vyrazili alespoň virtuálně a s pastelkami v ruce také v poslední učebně, kde se vystřídali žáci druhého stupně. Jejich úkolem zde bylo vystřihnout si papírové tílko a na něj namalovat či nakreslit nějakou stavbu typickou pro některou evropskou metropoli. Z dataprojektoru svítila na tabuli Eiffelovka, Braniborská brána, šikmá věž v Pise nebo třeba chrám ze starověkého Řecka, ale fantazii jsme nebránili, a tak jsme mohli obdivovat i tílka v německém duchu s automobilovou tématikou, ruské matrjošky a další zajímavé nápady žáků.  Z rádia se linuly tóny francouzských šansonů,   houpavý rytmus španělských letních vypalovaček a také německé, ruské a třeba islandské songy.

Jak moc zdařilé byly naše výtvory, můžete posoudit v galerii. My jsme byli nadšeni.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

26.9. probíhá po celé Evropě den jazyků, kdy si připomínáme, jak rozmanité a zajímavé evropské řeči jsou, ale také kulturu a různé zajímavosti

Mgr.Eva Levinská

 • Hurá do školy aneb Slavnostní zahájení školního roku

     Čas výletů, koupání a lenošení už je za námi - a opět tu máme nový školní rok 2018/19. V pondělí 3. září nám počasí opravdu moc nepřálo, slunce se schovalo za mraky a zkropil nás vydatný déšť. Proto se žáci spolu s učiteli nesešli pod širým nebem jako loni, ale shromáždili se uvnitř školní budovy, v prostorném sále. Slavnostního zahájení nového školního roku se zúčastnili také rodiče prvňáků, všichni zaměstnanci školy a mezi přítomné zavítal i starosta Klenovic na Hané, Stanislav Cetkovský.

     Za vedení školy se úvodního projevu ujali Mgr. Veronika Hulová a RNDr. Bc. Jaromír Vachutka, všechny přítomné pak pozdravil také starosta obce. Největší pozornost byla upřena na nejmladší žáčky, kteří v letošním školním roce usednou do lavic poprvé. Během slavnostního pasování jim byly předány drobné dárky a na památku si domů odnesli i pěkná zelená trička s logem ZŠ Klenovice n/H. Po skončení slavnostního programu se žáci se svými třídními učiteli rozešli do tříd, kde se dozvěděli všechny podstatné informace. Školní rok 2018/19 tak může začít…      

Mgr. Světlana Dočkalová